Pierwszym i bardzo ważnym krokiem w procesie kupna oraz instalacji robota koszącego jest staranny i indywidualny dobór urządzenia. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu konieczna jest wizyta na terenie, na którym ma działać robot. Na etapie wyboru, który robot będzie pracował najlepiej na danym ogrodzie/boisku/parku bierze się pod uwagę wiele aspektów. Są to m.in.:
- wielkość obszaru koszącego
- liczba trawników objętych koszeniem
- ukształtowanie terenu
- rodzaj obrzeży zastosowanych wokół trawnika
Po wyborze odpowiedniego urządzenia koszącego można przystąpić do instalacji w ogrodzie.
Instalacja stacji ładowania kosiarki automatycznej
Ważnym etapem jest instalacja stacji ładowania robota. Jest to o tyle ważne, że kosiarka powraca do stacji dokującej, by naładować baterie oraz dokuje się w niej po wykonanej pracy. Dlatego też dobór miejsca jest istotny- musi być ono łatwo dostępne dla robota, a jednocześnie nierzucające się w oczy, dyskretne. Dużą zaletą naszych robotów jest możliwość zamontowania stacji tak w trawniku, jak również w rabatach. Podczas wyboru modelu robota można zdecydować się na dodatkowe zadaszenie dla stacji dokującej.
Instalacja przewodu ograniczającego pole pracy kosiarki
Po zainstalowaniu stacji dokującej, montujemy przewód ograniczający – pętlę indukcyjną. Zdecydowana większość robotów koszących wykorzystuje w swojej pracy specjalny przewód STG o izolacji wykonanej z teflonu, w którym miedź jest dodatkowo srebrzona. Jest to bardzo wytrzymały kabel, który niezależnie od składu chemicznego gleby spełnia swoją funkcję nawet kilkanaście lat. Kabel przytwierdza się do podłoża za pomocą szpilek. Aby ułatwić i przyspieszyć układanie kabla ograniczającego, podczas pracy korzystamy z nowoczesnej maszyny opatentowanej przez ZCS. Dzięki niej układanie kabla jest szybkie i precyzyjne. Maszyna podczas pracy układa przewód na głębokości 3-4 cm dzięki czemu znika ryzyko uszkodzenia kabla podczas prac ogrodowych takich jak wertykulacja trawnika czy chociażby grabienie liści.
Sterowanie robotem koszącym za pomocą aplikacji mobilnej
Roboty Ambrogio można kontrolować i sterować bezpośrednio na urządzeniu koszącym oraz za pomocą aplikacji i to z dowolnego miejsca na Ziemi. Dużą zaletą aplikacji są alerty, poprzez które otrzymujemy powiadomienia o wszelkich istotnych zdarzeniach w ogrodzie.
Nowoczesnym robotem Ambrogio można sterować również za pomocą komend głosowych (Smart Assistant). To innowacja na rynku znacznie ułatwiająca zarządzanie procesem koszenia.
Instalacja kosiarki automatycznej w krokach:
- Wizja lokalna
- Dobór robota
- Ustalenie miejsca dla stacji ładowania
- Wykonanie instalacji
- Programowanie robota
- Testy
W razie potrzeby możliwe jest wykonanie przejść dla robota przez chodniki, podjazdy.